V roce 2017 to oslavil Fotoklub Vlašim již 75let. Fotoklub byl založen 6. září 1942 v Husově domě ve Vlašimi. Toto výročí jsme oslavili na vernisáži fotografií, která se uskutečnila v březnu na zámku ve Vlašimi.

K tomuto významnému výročí patří zajisté malé ohlédnutí za historií fotoklubu a jeho současnou činností: Souvislost se založením fotoklubu ve Vlašimi v roce 1942 má jistě přestěhování továrny Sellier&Bellot z pražského Žižkova do Vlašimi, kde našlo svůj domov na 100 odborníků na výrobu střeliva. Mezi zaměstnanci byli i fotografové amatéři, a tak 6. září 1942 založil Bartoloměj Král spolu s Dr. Antonínem Vyskočilem klub fotografů amatérů. K této příležitosti byla vydána pozvánka a zhotovila se i společná fotografie. Na této fotografii je Bartoloměj Král uprostřed. Byl to velmi tvořivý fotograf, po kterém zůstaly v archivu pěkné fotografie. Už v roce 1942 začali členové fotoklubu soutěžit v Táborském mapovém okruhu. V té době se scházeli v místnosti s fotokomorou v garážích mezi cukrárnou a knihkupectvím paní Žížalové na dnešní Komenského ulici ve Vlašimi. V klubovně měli i radiový přijímač, ze kterého poslouchali československé vysílání z Londýna. V roce 1945 se Bartoloměj Král nakazil tyfem od kamaráda, který se vrátil z koncentračního tábora a zanedlouho nato zemřel. Později se fotoklub přestěhoval do sokolovny do tzv. pekla a odtud v roce 1952 do Domu kultury v Komenského ulici, kde měl prostory až do roku 1993, kdy je musel opustit. Ke dni 15. 11. 1993 fotoklub změnil status na občanské sdružení a zaregistroval se u Ministerstva vnitra jako fotoklub COVER ART VLAŠIM.

Zakládající členové fotoklubu v Husově domě ve Vlašimi 6. září 1942 (archiv fotoklubu Vlašim).

V zimě 2012 se klub rozrostl o nové členy a členky a našel zázemí v klubovně Spolkového domu na Palackého náměstí ve Vlašimi, kde se scházíme každý lichý čtvrtek od 19 hodin.

Dlouhá léta jsme soutěžili v mapovém okruhu Vysočina a tak se chceme do soutěže zase vrátit. Pět členů fotoklubu vystudovalo Pražskou fotografickou školu a dokázalo obeslat domácí i zahraniční fotosalony. U příležitosti 150. výročí vynálezu fotografie jsme vytvořili stálou minigalerii ve foyer městského kina ve Vlašimi, která je tam dosud. Ve výstavní síni Anny Roškotové jsme pořádali výstavu Teodora Andrease, Jaroslava Novotného a další klubové výstavy. I náš bohatý archiv má jistě také už pro nás historickou hodnotu. Více než 20 let pořádáme tvůrčí dílnu na téma akt v pléneru.

Milan Dudek – předseda fotoklubu
Telefon: 773 095 980
E-mailová adresa: milandud@seznam.cz